Často kladené otázky (FAQ)
Upozornenie: Odpovede na otázky uvedené v rubrike Často kladené otázky (FAQ) sú zovšeobecnené, zjednodušené a nemusia byť platné pre každý podobný prípad, pretože v danom prípade môžu existovať aj iné okolnosti, ktoré môžu viesť k iným záverom. Odpovede tu uvedené sú iba informatívne, nie sú právne záväzným stanoviskom spoločnosti a nemožno sa na základe nich domáhať žiadnych práv.
Otázka: Môžem radiátory Laurens napojiť do bežného systému kúrenia?
Radiátory Laurens možné napojiť na bežný moderný jednorúrový či dvojrúrový vykurovací systém. Jedinou podmienkou je, aby bol vykurovací systém uzavretý, tj. bez stáleho prívodu čerstvej vody. Tieto systémy sa však bežne používajú iba v Spojenom kráľovstve a v Rusku, takže použitie radiátora Laurens vo zvyšku Evroby nie je až na výnimky problém. Do otvorených systémov možno pripojiť nerezové, hliníkové alebo liatinové radiátory Laurens, ktoré odolávajú vnútornej korózii.
Otázka: Aký je rozdiel medzi jednotrubkovým a dvojtrubkovým systémom?
Jedno-rúrkový systém má napojené radiátory do vykurovacej sústavy tak, že na hlavnej vetve pre prívod sú za sebou napojené paralelne všetky ostatné radiátory. Dvoj-rúrkový systém sa odlišuje tak, že každý radiátor má svoj vlastný vstup a výstup a je zaistený prívod rovnako ohriatej vody (rovnaké nastavenie vstupnej teploty), ako pre prvý tak aj pre posledný radiátor.
Otázka: Čo znamená vstupné a výstupná teplota pri radiátore?
Vstupná teplota vody sa nastavuje na zdroji tepla (kotol, tepelné čerpadlo) pre celý systém alebo pomocou rozdeľovača pre jednotlivé vetvy systému osobitne vyjadruje. Výstupná teplota vody sa určuje podľa prietoku radiátorom, čo je u väčšiny stavieb dané projektom. tomuto nastaveniu sa hovorí teplotný spád vykurovacieho systému, ktorý je pre výkon radiátora kľúčovým faktorom. Ohriata voda je pomocou obehového čerpadla alebo samoťažnom distribuovaná z kotla pomocou rozvodov do vykurovacích telies (radiátorov), ktoré odovzdávajú teplo do miestnosti tým, že ohrejú okolitý vzduch. V závislosti na nastavení systému je stanovený výkon vykurovacieho telesa (radiátora). Platí pravidlo, že čím vyššia je teplotný spád tým vyššia je aj tepelný výkon radiátora. Pre porovnanie je v praxi používaný jednotný normovaný výkon pre teplotný spád 75/65/20°C. Z praxe je možné pri použití bežného exponentu (1,3) odvodiť faktory na prepočet výkonu vykurovacích telies v závislosti na nastavení teplotného spádu vykurovacej sústavy.
Otázka: Ako spočítať potrebný výkon radiátorov?
Orientačné potrebný výkon radiátorov pre miestnosť si môžete vypočítať jednoducho zadaním parametrov do kalkulačky na stránkach firmy Laurens Radiátory. kalkulačku zobrazíte zde. Napr. 2000 Wattov tepelné straty v miestnosti, možno pokryť pri teplotnom spáde 75/65°C pokojne jedným radiátorom. Ak však teplotný spád nastavíme napr. Na 55/45 ° C už budeme musieť vybrať teleso iné (väčšie) alebo kryť tepelnú stratu zvýšením počtu radiátorov v miestnosti.
Otázka: Ako odstrániť nepríjemné zvuky v radiátoroch?
V zásade rozlišujeme dve hlavné príčiny, ktoré spôsobujú, že radiátor vylučuje nepríjemné zvuky.
- Ak počujete z radiátora vychádzať zvuky pripomínajúce "bublanie" alebo "pretekaniu" vykurovacieho média a radiátor (vykurovacie teleso) nehreje po celej ploche, je pravdepodobné, že je nedostatočne odvzdušnený.
- To býva zapríčinené tým, že niektoré radiátory alebo celý vykurovací systém sú nedostatočne odvzdušnené. Táto situácia nastáva pri vypustení a napustení vykurovacieho systému, výmenou niektorých radiátorov za nové alebo zapojenia nových radiátorov do vykurovacieho systému. Riešením je natlakovaný vykurovacej sústavy podľa prevádzkových požiadaviek (u domácností je tlak vykurovacej sústavy spravidla 1,5-2,5 bar), spustenie kotla a obehového čerpadla, otvorenie ventilov na všetkých radiátoroch na maximálny prietok a celkové odvzdušnenie systému na jednotlivých radiátoroch.
- V prípade, že je vykurovací systém vybavený pri kotla alebo v najvyššom bode sústavy automatickým odvzdušňovacím ventilom, rieši toto úlohu z časti tento ventil a radiátory je potrebná odvzdušňovať len krátko, tým, že sa povolí odvzdušňovací ventil a vykurovacie médium (voda) sa nechá "vyprskat" do nádobky, do doby než začne z radiátora vytekať iba voda.
- Riešením je nahradenie ručného odvzdušnenia osadením automatických dizajnových odvzdušňovacích ventilov Laurens Aladino na všetky radiátory v systéme, ktoré sa spoľahlivo starajú o nepretržité odvzdušňovania radiátora a tým aj celej vykurovacej sústavy.
- Ak je počuť z radiátora vychádzať zvuky pripomínajúce pravidelné "klepanie" a radiátor (vykurovacie teleso) sa nenahrieva dostatočne rýchlo po celej ploche než ostatné radiátory, je pravdepodobné, že u daného radiátora je prehodenie prívod a odvod vykurovacieho média.
- To býva zapríčinené tým, že pri inštalácii došlo k chybnému napojenie radiátora do vykurovacej sústavy. Identifikáciu rúrky prívodu a odvodu možno amatérsky vykonať pomocou dotyku a kontroly teploty na jej povrchu. Prívodné rúrka do radiátora býva teplejšie ako odvod.
- Riešením je prehodenie prívodné a odvodné rúrky, čo znamená stavebný zásah/úpravu. V niektorých prípadoch ide vymeniť ventil za tzv. "obojetný", kde stačí, keď sa prehodí termohlavice. Túto funkciu je možné štandardne využívať u dizajnových dopojovacia Laurens Centrix a Optinmix.
Otázka: Chcem liatinové radiátory, čo je dobré vedieť vopred?
- Pozor na vysokú hmotnosť. Liatinové radiátory presahujúce hmotnosť 120kg alebo dĺžku 120cm môžu vyžadovať dodatočnú montáž na mieste inštalácie. V takýchto prípadoch sú radiátory dodávané spravidla v rozloženom stave na 2-3 menšie batérie, aby bola manipulácia na mieste ľahšie.
- Berte do úvahy tolerancii rozmerov. Rozmery, predovšetkým potom celková šírka liatinových radiátorov, môžu dosahovať tolerancie až + 4%. Všechny radiátory Laurens jsou sestavovány a montovány ručně na základě požadavků zákazníka. Drobné rozmerové odchýlky môžu nastať po zložení a alebo aj počas prevádzky, kedy dochádza pri zahrievaní k rozťahovanie a pri chladnutí na zmršťovanie radiátora.
- Vyberte správne pripojenie. Liatinové radiátory Laurens sú štandardne osadené redukciami (pripojovacími ružicami) s vnútorným pripojovacím závitom ½". Na otázku možno zabezpečiť iné pripojovacie ružice alebo redukcia. Štandardne však ponúkame liatinové radiátory s ½“ ružicami a pripojením bočným alebo uhlopriečnym. Za príplatok je možné radiátory dodať s pripojením spodným vľavo dole a vpravo dole. V takomto prípade je do liatinového radiátora vložená vsuvka, resp. prepážka, ktorá zabezpečí distribúciu teplej vody do vrchnej časti prvého článku, na ktorom je umiestnený prívod.
- Pozor pri manipulácii a sťahovanie. Liatinové radiátory by sa mali prenášať na miesto iba na stojato, aby sa zamedzilo pri manipulácii riziku prehnutie radiátora a poškodenie vnútorných vsuviek, čo môže mať za následok netesnosť medzi článkami. Liatina je krehká, takže každý náraz môže spôsobiť prasklinu alebo rozbitie článku.
- Odstavenie prevádzky a/alebo skladovanie. Nekúri Ak systém pře zimné obdobie trvalo a existuje riziko jeho zamrznutiu, je dobré systém ošetriť nemrznúcou zmesou alebo zabezpečiť minimálnu plusovú teplotu v systéme. V liatinových radiátoroch spravidla zostáva aj po ich vypustení vždy zvyšok vykurovacieho média (vody), ktorá pri zamrznutí v póroch liatiny môže spôsobiť trhliny. Riziko zamrznutia sa zvyšuje, ak je radiátor skladovaný naležato.